Uşak’ta Üniversite Öğrencileriden Azerbaycan Şehitlerini Anma Sergisi

Kara Cumartesi veya bağlayan gece Sovyet Ordusu’nun Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girmesiyle gerçekleştirilen katliamda şehitlerin hatırasını “Azerbaycan’ın Kahramanlık Destanı” adlı fotoğraf sergisiyle andılar.

Uşak‘ta üniversiteli öğrenciler “Azerbaycan’ın Kahramanlık Destanı” adlı fotoğraf sergisi düzenleyerek 20 Ocak 1990 şehitlerini andı.

Uşak Üniversitesi Azerbaycanlı Öğrenciler Topluluğu, Kara Ocak (Azerice: Qara Yanvar), Kara Cumartesi veya 20 Ocak faciası, 1990 Ocağında 19’unu 20’sine bağlayan gece Sovyet Ordusu’nun Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girmesiyle gerçekleştirilen katliamda şehitlerin hatırasını “Azerbaycan’ın Kahramanlık Destanı” adlı fotoğraf sergisiyle andılar.

Bu katliama “Kara Ocak” denmektedir ve asıl neden ise Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti talepleri ile alakalıdır. Ermenilerin artan toprak talepleri karşısında büyük bir Azerbaycan Türkü kitlesi tepki göstermiş ve “Ermeniler Dışarı” sloganları atarak yürüyüşler tertiplemişlerdi.

13 Ocak 1990’da başlatılan Bakü Katliamını durdurmak iddiası ile Sovyet Ordusu Bakü’ye girerek isyanı kanlı bir biçimde bastırdı. Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990’da Ermenileri korumak iddiası ile Bakü’ye giderek 143 kişiyi öldürdüler. Artı yaklaşık 700 kişi ise yaralandı.

Uşak Üniversitesi Azerbaycanlı Öğrenciler Topluluğu Başkanı Orhan Hesenli tiritoğlu parkında keçirilen bu fotoğraf sergisinden Uşak halkının merakla ziyaret ettiğini belirterek, bu tür faaliyetlerin devlet ve millet olarak her daim bir birine destek olma açısından önemli olduğunu söyledi. – UŞAK

Paylaş

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.