Amerika’nın pkk-pyd Kararına Türkiye’den Cevap!

Dışişleri Bakanlığı: Hata Yapıyorlar!

ABD‘nin terör örgütü PKK/PYD’yle ilgili skandal kararına Dışişleri’nden sert tepki geldi. Yapılan açıklamada; “Bu hatalı yaklaşımda israr edilmesini kınıyoruz.” denildi.

Dışişlerinin açıklamasında şöyle denildi:

“Terör örgütü PYD/YPG’nin ABD desteğiyle Suriye’de sözde ‘Kuzey ordusu’ kurmaya hazırlandığı yönünde uluslararası basında yer alan haberler üzerine, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 10 Ocak günü Bakanlığımıza çağrılarak izahat talep edilmişti.”

30 BİN KİŞİLİK ORDU AÇIKLAMASI

“Bu kez, DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamaya atıfla, kısmen PYD/YPG unsurlarından oluşacak ve PYD/YPG güdümlü sözde ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDF) komutasında faaliyet gösterecek 30.000 kişilik sözde ‘Suriye Sınır Güvenliği Gücü’ oluşturulması amacıyla Koalisyon’un “SDG”yle birlikte çalıştığı yönünde haberler çıktığı görülmektedir.”

“YPG’YLE İŞBİRLİĞİ YÜRÜTÜLMESİ SAKINCALI”

“Türkiye, DEAŞ’la sahada mücadelenin ve DEAŞ’tan kurtarılan alanlardaki istikrarlaştırma faaliyetlerinin bir başka terör örgütü olan PYD/YPG’yle işbirliği yapılarak yürütülmesinin yanlış ve sakıncalı olduğunu her düzeyde ve platformda müteaddit kereler bildirmiştir.”

“SINIR GÜVENLİĞİ GÜCÜ TÜRKİYE’YE DANIŞILMAMIŞTIR”

“Öte yandan, sözde ‘Suriye Sınır Güvenliği Gücü’ oluşturulması konusunda Koalisyon üyesi sıfatıyla Türkiye’ye danışılmamıştır. Koalisyonun sözkonusu kararının Koalisyonun hangi üyelerinin onayıyla alındığı da bilinmemektedir. Tek taraflı atılan adımları Koalisyon’a mal ederek açıklamak, DEAŞ’la mücadeleye de zarar verebilecek son derece yanlış bir harekettir.”

“TÜRKİYE HER TÜRLÜ TEHDİDİ BERTARAF ETMEYE KARARLIDIR”

“ABD’nin taahhütleriyle ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG’yle işbirliğinin sürdürülmesi suretiyle ulusal güvenliğimizi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan bu tür girişimler asla kabul edilemez. Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye’nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedir olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

abd-türkiye

Paylaş

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.