Ses Kayıt veya Dinleme Cihazlarını Artık Özel Hayatınıza Sokamayacaklar

Bu konuda çok iddialı olan Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu, müşterilerinden gelen yoğun şikayetler üzerine Türkiye’de tamamıyla yeni ve teknoloji harikası olan cihazları ile bulamayacakları ses dinleme ve kayıt cihazı olmadığını söylüyor.

Basına Yansıyan Gizli Dinleme ve Bulunan Böcekler İşleri Arttırdı

Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu “Daha çok kurum ve şirketlerden talep geliyor. İşlerinin sızmasından şüphelenenler var, haksız da değiller çoğu şüpheli yerlerden şaşılacak şekilde dinleme cihazları ve gizli kameralar çıkartıyoruz.

Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosundan Yiğit Karakaş, son dönemde tape ve kaset iddialarının giderek daha fazla konuşulmasının işlerini artırdığını doğruluyor. Karakaş, “Yıllardır işlerimiz iyiydi. Ancak son olayların ardından telefonlarımız daha sık çalmaya başladı. İnanır mısınız, olaylar gündemden düşünce azalıyor, tekrar gündeme geldiğinde de artıyor. Genellikle en çok rastladığımız durum, cep telefonlarına casus program yüklenmesi, ofis ve araçlarda dinleme cihazları gps sitemleri, evlere kurulan çeşitli düzenekler gibi binlerce konu ile karşılaşıyoruz.

bocek-dinleme

Ofis,Araç Ve Evlere Göre Dinleme Cihazları-Böcek

Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu Yöneticisi Yiğit Karakaş sadece şirketler ve kurumlarla çalışmalarına rağmen bireysel olarak ev ve işyerlerinden gelen taleplerde de bir artış yaşandığına dikkat çekiyor. Yaptıkları aramaların yaklaşık yüzde 50’sinde cihaz bulduklarını söyleyen Karakaş, şu ilginç detayları anlatıyor:

“Dinleme Cihazları artık her yerden alabiliyorsunuz. İlerleyen teknoloji hem fiyatları düşürdü hem de her ürünün içine konulabilecek hale getirdi. Size özel dinleme cihazı bile yapılabiliyor. Önceden ofisinize gelip bakıyorlar; kullandığınız kalemin, bilgisayar veya telefonun markasına göre mesela şarj aleti yapıyorlar. Öncelikle bu cihazların kullanılması için enerji gerekiyor. Yani ya kendi pilleri oluyor ya da enerji aldıkları bir şeyin içinde olmak zorundalar. Bu yüzden aramalarımızı bu noktalara yöneltiyoruz. Dekoratif aydınlatmalar, prizler öncelikle denenen noktalardır.”

Dinleme Cihazları ve Böcekler Her yerde olabilirler!

Dinleme ve izlemelerde böcekler, tablo çerçeveleri, prizler, telefon ahizesi, oda parfümü, duman dedektörü, hediye çiçek ve elektronik aletlerin yanı sıra masa altında, dolap arkalarında, yani ev ya da ofisinizin her yerinde olabiliyor. Piyasada casus mouse, casus priz, casus kumanda, radyo, uydu alıcısı, duman dedektörü ve çok daha fazlası satılıyor. Bu tip cihazlar GSM tabanlı, sınırsız dinleme ya da izleme yapabiliyor.

Ortalama Rakamlar 700 euro’dan başlıyor

Arama işleminin fiyatları farklı etkenlere göre değişiklik gösterse de, 100 metrekarelik bir alanda maliyet 2 bin ile 4 bin lira arasında. Arama süresi ise eşyanın fazlalığına göre artıyor ya da azalıyor. Genelde 2-4 saat arasında tamamlanabiliyor.dinleme-cihazi-her-yerde-olabilir

Hangi telefon daha güvenli?

Telefonların hiçbiri güvenli değil, hepsi dinlenebiliyor ancak daha az özelliği olan “eski” telefonların dinlenmesi biraz daha zor. Çünkü GPRS, Bluetooth gibi özellikler barındırmıyorlar. Tabii bunlar casus yazılım için. Yoksa kolluk kuvvetlerinin yapacağı dinleme ve izlemelerde, “eski dost” telefonlar da çaresiz kalabiliyor.

Önlem almak mümkün mü?

“Böcek temizleyicileri” şu tavsiyeleri yapıyor:
“Özellikle yabancı insanlar bir sebeple içeri girdiyse, başından ayrılmayın ve yaptıklarını kontrol etmeye çalışın. Elektronik aletleriniz bozulduğunda güvenilir, tanıdığınız servislere götürün. Eşyalarınıza bantlar yapıştırın ki, bu sayede açılıp açılmadığını görebilirsiniz. Çok özel görüşmelerinizde bilgisayarınızı ve telefonunuzu kapatın, bataryalarını çıkarın. Kullanmadığınız sürece bilgisayarınızın kamerasını kapatın. Hediye gelen eşyaları mümkün olduğunca uzağınızda tutun.”

Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu yetkilisi bir aramada sinyalin geldiği yeri bulmakta zorlandıklarını, cihazı termal kameralarla duvarda tespit ettiklerini anlatırken, “Belli ki ofis yapılırken ya da yenilenirken düşünülmüş. Zeminde parke altında da buluyoruz. Bir inşaat firmasındaysa yönetici, diğer yöneticiyi 7 yıl boyunca dinlemiş. Bunu da duman dedektörüne sakladığı cihazla yapmış” diyor.

 

Paylaş

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.