Suat çalbıyık

Proje danışmanlığı, mühendislik hizmetleri, endüstriyel tesis kurumu gibi çok sayıda hizmet sunan Çalbıyık Grup, işletmesini devraldığı devlet kuruluşlarının içlerini boşaltması ile gündeme geldi.

Oyak Çimento’nun işletmesini devralan Çalbıyık Grup ’un geçmişte Akkord firmasındaki uygulamaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporlara göre Suat Çalbıyık, başta krediler olmak üzere araçlar üzerinden ve ihaleyi düzenleyen kamu kurumlarının yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirip ihaleye katılan diğer firmalardan para sızdırma yöntemi olan “çantacılık” yöntemi ile çok sayıda suiistimal yaptığı öne sürüldü.

Çalbıyıklar Grup’un sahipleri Nurgün Çalbıyık ve eşi Suat Çalbıyık Akkord’a sahip oldukları dönemde kişisel sağlık giderlerini, lüks tatil masraflarını, pahalı hediyeleri işletmesini devraldıkları Akkord’a yükledikleri, ayrıca karşılığı olmayan yüklü miktarda bağışlar, helikopter kiralama, kendilerine ait kredi ve kredi kartları gibi birden fazla suiistimale imza attıkları, böylece Akkord’un içini boşaltarak şahsi mal varlıklarını kısa süre içinde devasa boyutlara getirdiği iddia edildi.

Akkord ile ilgili göstermelik dev harcamalar yaptığı öne sürülen ikilinin, bu zaman içinde şirketin vergi borçlarını ödemediği, çalışanların SGK primlerini yatırmadığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. Nurgün Çalbıyık ’ın Akkord yetkilisi olduğu dönemde usulsüzlerin yapıldığı öne sürülürken, Çalbıyık’ın kendi danışman firmalarına Akkord’tan yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı iddiaları da yer alıyor. İddialara göre Akkord’un içi boşaltılırken Çalbıyıkların mal varlığı kısa bir süre içinde artıyor.

Öne sürülen iddialarda alım satımı yapılan araçların olması gerekenden çok daha yüksek bedelle satın alındığı, bu sayede Akkord’un 952 bin 568 TL sarara uğratıldığı, usulsüz danışmanlık hizmeti nedeniyle de şirketin 18 milyon 808 bin 845 TL, usulsüz kredi çekilmesi sonucunda da uğranan zararın 6 milyon 100 bin TL olduğu da var.

Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ,Oyak Çimento’nun başına getirildiği, Akkord’da yaşanan tüm olumsuzlukların Oyak Çimento’da da yaşanacağı, şirketin içinin boşaltılarak Çalbıyık çiftinin servetine servet katacağı da ileri sürülen iddialar arasında.

Çalbıyık çiftinin Oyak Çimento’nun içini boşaltacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, bu iddiaların araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, Akkord’da yaşanan tüm usulsüzlüklerin incelenmesi, bu konuda ihmali olanların cezalandırılması konusunda ilgili kurumları göreve çağırdı.

Paylaş

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.