Döğme Ailesi

Van’da yaralı olarak ele geçirilen ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderilen PKK’lı terörist, FETÖ’cü Mehmet Kadir Döğme ve Mustafa Döğme ile olan ilişkilerini anlattı. Terörist, ikilinin zaman zaman Kandil’e gelerek bazı önerileri ulaştırdığını öne sürdü

Firari FETÖ sanıkları Mehmet Kadir Döğme ile Mustafa Döğme, kirli oyunları bir bir ortaya çıkıyor. Van’da polis karakoluna bomba yüklü araçla düzenlenen hain saldırının sonrasında yakalanan ve tutuklanan terörist, PKK ile FETÖ arasındaki bağlantıyı anlattı.

Gerçekleştirilen terör saldırısının ardından yaralı olarak yakalanan ve bomba yüklü aracı bölgeye getirdiği belirlenen terör örgütü PKK üyesi terörist, poliste verdiği ifadede bombaların minibüse nasıl yüklendiğini ve 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde yaşananları anlattı.

Mehmet Kadir Döğme

Terörist kimi zaman Mehmet Kadir Döğme, kimi zaman da Mustafa Döğme ile alakalı Kandil’e gelerek terör elebaşları ile görüştüğünü söyledi. Terörist, bu görüşmelerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını ancak Pensilvanya’dan gelen bazı önerilerin sunulduğunu iddia etti.

Terörist, 15 Temmuz’da iki terör örgütü üyesi ile oturdukları bir sırada telsizle bağlantı kurulduğunu anlattı. Terörist, “Bu konuşmalar bizim önceden kullandığımız frekanstan değil farklı bir frekanstan yapılıyordu. Çok karmaşık bir çevrim kodunun kullanıldığını ve Kandil’den gelen mesajı ileten telsizdeki kişi, ‘Bu akşam Türkiye’de askeri darbe olacak. Eylemler askere karşı olmayacak. Kesinlikle askerlere yönelmeyecekseniz. Hedefiniz polisler’ dedi” ifadelerini kullandı. Terörist, sonradan öğrendiğine göre bu konuşmaların yapılması, Mehmet Kadir Döğme ve Mustafa Döğme tarafından Kandil’e mesaj ulaştırmasının ardından yapıldığını iddia etti.

Döğme Ailesi Gereken Yapılsın Dedi

Telsizden gelen bu talimat karşısında şok olduklarını belirten terörist, gün içinde herhangi bir harekette bulunmadıklarını, gece olduğunda radyoyu açtıklarını ve Türkiye’de askeri darbe olduğunu öğrendiklerini ifade etti.

Darbe girişiminin ertesi günü bir örgüt elebaşının, “Büyük bir olasılıkla darbe başarısız oldu. Herhangi bir hareket yok” dediğini aktaran terörist, kullandıkları telsizi açtıklarında yine aynı frekanstan, “Dün verilen talimatın tam tersini uygulayın” anonsunu duyduk. Anladık ki ‘askerlere saldırmayın’ talimatı iptal olmuştu” diye konuştu.

Mustafa Döğme

Bunun ardından Mehmet Kadir Döğme aracılığıyla, Kandil ile irtibata geçtiğini ve “Gerekenin yapılması isteniyor” dediğini duyduğunu anlatan terörist, adını sonradan Mustafa Döğme olduğunu öğrendiğim kişi telsizle talimat vererek bombalama eylemlerinin başlaması gerektiğini söylediğini aktardı.

Bunun üzerine harekete geçtiklerini belirten terörist, gasp edilen bir minibüse bombaları yüklediklerini söyledi. Terörist, “Minibüsün içi 500 kiloluk amonyum nitratla güçlendirilmiş patlayıcı doluydu. Ben aracın sürücüsüydüm. Aracı alana bıraktım ve uzaklaştıktan sonra araç uzaktan kumandayla patlatıldı” ifadelerini kullandı.

Patlamanın ardından telsizden “Sizi kutluyorlar” anonsunu duyduğunu söyleyen terörist, kutlayan kişiyi merak ettiğini, araştırdığında ise Mehmet Kadir Döğme isminin öğrendiğini söyledi.

Terörist, bu iki ismin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğunu öğrendiğini söyleyerek FETÖ ile örgütün birbirlerine destek verdiğini anladığını vurguladı. Terörist, 15 Temmuz’da “askere saldırmayın” talimatını Kandil’e ilettiğini, Mustafa Döğme ise darbe girişiminin başarısız olmasının ardından bombalı saldırının düzenlenmesi gerektiğini söyleyen kişi olduğunu öne sürdü.

Paylaş

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.