ittifak-2

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Başkanı Meral Akşener ile aralarındaki gerginlik ittifak krizi çıkarttı.

ittifak-1

AK Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı’na yerelde de devam kararı almasının ardından CHP ile İP arasında ittifak görüşmeleri kilitlendi.

Yerel seçim için ittifak arayışları sürdüren CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İP lideri Meral Akşener arasında Ankara krizi yaşandığı iddia ediliyor. İddiaya göre Akşener’in CHP liderinden İzmir ve İstanbul karşılığında Ankara’yı istemesi görüşmelerin tıkanmasına neden oldu.

İP’ye Konya, Kocaeli ve Manisa gibi kazanma şansının olmadığı yerlerin verilmesine tepki gösteren Akşener’in görüşmeleri ay sonuna kadar sonlandırmak istediği aksi takdirde Balıkesir’de olduğu gibi en güçlü adayı sahaya sürerek karşı hamle yapmakla tehdit ettiği iddia ediliyor.

 

GÖRÜŞMELER SALICI’DA

 

Bu çıkmaz nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun ittifak görüşmelerini yürüten Bülent Tezcan’dan görevi alarak Oğuz Kaan Salıcı’yı verdiği iddia ediliyor. Bundan sonra görüşmeleri Genel Başkan Yardımcısı Salıcı sürdürecek. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in ittifakı için ‘Ankara’ kilit rol oynuyor.

 

GİZLİ İTTİFAKTA KİLİT MECLİS ÜYELİĞİ

 

HDP kurmayları ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizli ittifak yaptığı ve seçimlerde HDP’nin batıda tamamen CHP’yi destekleyeceği ve meclis üyeliği sözü aldıkları ancak doğu illerinin bazılarında da CHP’nin desteğini istedikleri, onların da CHP’li meclis üyelerini listelere yazacakları belirtildi.

 

İP KURMAYLARI İSTEMİYOR

 

İttifak krizinde İP’de Meral Akşener’in yardımcıları ve kurmayları ile PM üyelerinin bazılarının ısrarla ittifak karşı çıkmalarının da etkili olduğu iddia ediliyor.

Kendi adayları ile halkın karşısına çıkmanın daha doğru olduğu düşüncesi içinde olan parti kurmaylarının bu yüzden Akşener’e baskı yaptıkları ileri sürülüyor.

Paylaş

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.